Kemirgen Çözümleri Haşere Çözümleri Kuş Çözümleri Kedi Köpek Çözümleri Köstebek Çözümleri Sanitasyon Sistemler

Expel Yapışkanlı Sinek & Sivrisinek Tuzağı

Expel Yapışkanlı Sinek

Expel Yapışkanlı Sinek & Sivrisinek Tuzağı Teknik Özellikleri:PdfİNDİR

1. Boyutlar mm cinsinden/ Dimensions in mm: 300x170x650
2. Ağırlık/ Weight: 2.08 Kg
3. Kolili Ağırlık/parcel weight: 2.75 Kg
4. Çalışma Voltajı/ Power supply: 220-240V ~ 50-60Hz
5. Electronic Ballast: IAC: 0.15 A VAC:220 PF:0.5-0.6 TC: 75 o TA: -15 oC +50 oC
6. Toplam Tüketim/ Total Consumption: 40W
7. Kablo Özellikleri/ Cable: H05VVF – 150 cmEU
8. Etki Alanı/ Range of action: 50 - 60 m2
9. Lamba/ Lamp: 1x40 UV-A Actinic Lamp
10.Lamba Ömrü/ Lamp Life: 5000 saat/hours
11.Tutkal Pano Ölçüler/ Glue boards: 300x600 mm/1 units- 1 adet
12.Malzeme/ Material: Inox aisi 304
13.Koli Ölçüleri/ Parcel size:320x210x670
14.Üretici: Ultrasan Elektronik Ltd. Şti.
15.Manufacturer: Ultrasan Electronik insect Rodent Bird Control Systems R&D Industry Trade Co.Ltd.
16.Made in Turkey / Türkiye'de üretilmiştir.

Expel Yapışkan   Expel Yapışkan   Expel Yapışkan

Uçan veya yürüyen haşere ve böceklere insekt denir.

İnsektler özellikle gıda endüstrisinde yaygın bir problemdir. Gıda maddelerini kontamine edebilirler. Gıdalara çeşitli zararlar vererek onları tüketilemez hale getirirler ve önemli ekonomik kayıplara neden olurlar. Bazen patojen ve saprofit bakterileri gıdalara bulaştırarak gıda bozulmalarına ve gıda zehirlenmelerine de neden olabilirler. Aynı zamanda virüs ve parazitleri de taşıyabilir. Güvenilir gıda üretimi için tüm gıda işletmelerinde etkin bir insekt kontrol programı gereklidir. Ayrıca tiksindirici görünümleri vardır ve önemli ekonomik zararlara neden olabilmektedirler. Örneğin; hububat üretimindeki kaybın % 5'inin insektler (haşereler), % 3'ünün rodentler(kemiriciler), % 2'sinin ise mikroorganizmalar tarafından meydana getirildiği belirtilmektedir. Bu da oldukça önemli bir orandır. Gıda işletmeleri insektlerin kolayca gelişip çoğalabildiği, zararlı etkilerini gerek çalışanlar; gerek gıda, gerekse bu gıdaları tüketenler üzerinde gösterebildiği uygun bir ortamdır. Bu nedenle hijyenik gıda üretmek isteyen işletmelerde insektlerle mücadele önemli bir konudur.


GIDA İŞLETMELERİNDE ÖNEMLİ İNSEKTLER


Uçan ve yürüyen pek çok insekt çeşiti vardır. Biz uçan insekt(haşere)lerle ilgili bilgiler verip, bu sorunu çözen sistemler üretiyoruz. Bunlardan bazılarını sıralamak gerekirse;

SİNEK

İnsektler içinde özellikle karasinek=ev sineği (Musca domestica) en önemli vektörlerin başında gelir. Ayaklarına, hortumuna ya da vücudunun diğer kısımlarına bulaşan hastalık etkenlerini (bakteri, virus, protozoon, helmint yumurtaları gibi) üzerine konduğu insana veya hayvana bulaştırır. Bu suretle bir enfeksiyon şekillenmesine neden olabilir. Örneğin; önemli hayvan hastalıklarından Şap hastalığının bulaşmasında Stomoxys calcitrans ve Tabanus bovinus insektlerinin yanısıra Musca domestica ve Muscina stabulans rol oynamaktadır. Musca domestica'nın gıda patojeni bakterilerin taşıyıcısı olması yanısıra, yanıkara hastalığının etkeni Clostridium chauvoei 'nin ve Ascaris lumbricoides 'in de taşıyıcısı olduğu belirtilmektedir. Sinek, iki kanatlılar ya da çift kanatlılar (Diptera) denen böcek takımından eklembacaklıların ortak adıdır.

İki kanatlılar takımında yer alan sinekler arasında sivrisinek, tatarcık, karasinek ve büvelek adıyla ön plana çıkarlar ve başkalaşım geçirirler.

Dünya genelinde 177 familyada toplanan 120.000 tür bulunur. Palearktikte 120 familya ve 29.579 tür, Türkiye'de ise 63 familya ve 1170'den fazla tür vardır.

Çeşitli hastalıkların etkeni olan patojen bakteriler sineklerin çeşitli vücut kısımlarında farklı süreler canlı kalabilir. Örneğin, tifo etkeni sinek dışkısında 2 gün, paratifo etkeni sinek ayaklarında 7 gün canlı kalabilmektedir. Yine Shigella grubu bakterilerin sineklerin ayak kısımlarında 2 gün, hortumunda 4 gün canlılığını koruyabildiği belirtilmektedir. Sinekler çeşitli hastalık etkenlerini tüketilen gıdalar ve su üzerine de bırakabilirler. Böylece gıda kaynaklı bir hastalık tablosunun oluşabilmesi için uygun bir ortam hazırlanmış olur. İstanbul'da yapılan bir çalışmada çöp birikintilerinden toplanılan sineklerin taşıdığı bakteriler incelenmiştir. İnceleme sonucunda Staphylococcus aureus , Escherichia coli , Shigella dysenteriae , Shigella sonnei , Salmonella paratyphi gibi gıda zehirlenmelerine de yol açabilen patojen bakteri izole ve identifiye edilmiştir. Bunların dışında pek çok fakültatif patojen bakteri bulunduğunu uzmanlar belirtmişlerdir. Gıda maddesine bulaşan bu etkenler uygun koşullar bulduğunda hızla üreyerek gıdanın bozulmasına ve tüketicilerde gıda zehirlenmesi olaylarına yol açabilirler.

Diğer sinekler ve arılar:Gıda işletmelerinde ev sineği haricinde sineklerde zaman zaman önemli sorunlara yol açabilirler. Mavi et sineği, diğer et sinekleri, parlak sinek ve peynir sineği bu sineklerden birkaçıdır. Ayrıca arı ve yabanarısı da zaman zaman gıda işletmelerinde karşılaşılan uçan insektlerdendir.


SİVRİSİNEK

Sivrisinek, çift kanatlılar (Diptera) takımının Culicidae familyasından kan emici zararlı böceklerin ortak adı.
Kan emmek için yaklaşırken vızıltılı sesleriyle kolayca tanınan, ince uzun bacaklı narin böceklerdir.


TATARCIK

Geceleri aktif olan, gün boyu karanlık ve nemli mikrohabitatlarda saklanan sineklerdir. Culicidae sivrisineklerinden daha fazla can acıtacak biçimde sokup kan emer ve Leishmania cinsinden hastalık yapıcı tek hücrelilerin taşıyıcılığını yaparlar. Tatarcığın ısırmasının ardından kaşıntıyla görülen Şark çıbanı zamanla büyük bir yaraya dönüşür. Türkiye'de insan sağlığı için en tehlikeli böceklerdendir.


GÜVE

Güve, odun, kumaş ve kürk gibi şeylere musallat olan çeşitli cinsten böcek ve kurtçuklara verilen ortak ad.
Güve denince sadece asıl güveler (Tinea) değil, güvegillerden olan ve tırtılları mağaza ve ambarlarda büyük zararlara yol açan küçük kelebeklerin hemen hepsi anlaşılır. Gerçek güveler, evlerde yaşayan küçük parlak böceklerdir. Bunların beyazımsı tırtılları sık dokulu ağdan yuvalarda yaşar, yün kumaşları, kürkleri, tüyleri vb. kemirir. Halı güvesi (Tineola biseliella), kürk güvesi (Tinea pellionella) en zararlıları arasındadır.

İnsektlerle Mücadelede UV Yakalamalı Sinek Tuzakları ve Etkin Sinek ve Sivrisinek Kontrol Programı
Özellikle kapalı alan gıda imalathanelerinde sinek ve sivrisinek tuzakları, yapışkan tuzaklarda bulunan çekiciliği kolaylaştıran kimyasal muhteviyatından dolayı kapı ve pencerelerden uzak noktalara konumlandırılmalıdır.
Koruma yapmak istediğiniz alanın büyüklüğüne göre birkaç adet cihaz konulması gerekebilir.
Tutkal panoları haftalık olarak kontrol edilmelidir. Planlanan tutkal pano değişim tarihleri, sinek ve sivrisinek popülasyonunun çok olması durumunda öne çekilmelidir.
Işıklı sinek tuzaklarında genel olarak ampul ömrü 4-6 aydır. Max. 6 aylık kullanım süresi sonunda ampul çalışır durumda olsa bile uv dalga azalacağından etkinliğinde azalma olabilir, değiştirilmelidir.
Sinek ve Sivrisinek mücadelesinde iyi ve etkin sanitasyon yöntemleri başarınızı artıracaktır.

Bu web sayfasındaki bilgiler, görseller ve metaryeller bilgimiz ve iznimiz dışında kullanılamaz.  

Tüm hakları Ultrasan Elektronik Ltd. Şti.'ne aittir. +90.312.394.51.44

 

Sitenin Bütün Hakları ULTRASAN ELEKTRONIK LTD. ŞTİ.'ye Aittir.Expel - Ultrasan

Copyright 2012 - 2014